Akció akár 20% a kiválasztott állítható magasságú asztalokra! Az akció 2023.05.31-ig vagy a készlet erejéig érvényes. ➡️ Vásárolj most
A hosszú ideig tartó ülés, akár az irodában a megbeszéléseken, akár a számítógép előtt vagy az autóban ülünk, számos negatív hatással van az egészségünkre. Nemcsak a hát szenved, hanem például a belső szervek is. A mozdulatlan helyzetben való ülés befolyásolja a légzésünket, és hozzájárul a fokozott fáradtsághoz és a kondíció romlásához. De vajon mit tegyünk, ha egyszerűen muszáj ülni a munkahelyünkön? Próbáld ki az úgynevezett dinamikus ülést.
Bár még a szakértők is gyakran nem értenek egyet abban, hogy vajon melyik üléspozíció a rossz, és mennyi ideig ülhetünk biztonságosan, egy dolgot biztosan kijelenthetünk. Hosszú ideig egy állandó helyzetben ülni a legrosszabb. Ha tehát legalább mérsékelni szeretnéd az ülés egészségedre gyakorolt negatív hatásait, változtasd a testhelyzeteket és az ülés típusait. Nem kell rögtön az egész tested helyzetét megváltoztatnod; néha elég, ha a súlypontodat előrébb helyezed, másképp támasztod meg a karjaidat, vagy megváltoztatod a törzs helyzetés, a vállad vagy a medencéd dőlését. A kulcsszó a változatosság. A különböző pozíciók közötti bármilyen változás mozgást jelent, és a mozgás az, ami segít megvédeni minket a mozgásszervi panaszoktól.
A dinamikusabb élmény érdekében kipróbálhatod, hogy egy nagy labdán vagy a speciális székek egyikén ülsz. A labda vagy a speciális egyensúlyozószék finom mozgása nem engedi, hogy olyan hamar beleessünk egy nem megfelelő sztereotípiába, és arra kényszeríti izmainkat, hogy még ülés közben is aktívabbak legyenek. A megfelelő méretű labda és a szék típusának kiválasztásakor azonban körültekintően kell eljárni. Ugyanilyen fontos a munkaterület megfelelő elrendezése is, hogy még öntudatlanul se hozzunk létre aszimmetriákat.
Ha naponta hat vagy több órát töltesz el irodában ülve, tedd fel magadnak a kérdést, hogy csak ülve tudsz-e dolgozni. Lehet, hogy soha nem gondoltál rá, de az irodai munka nagy része állva is elvégezhető. Állva is lehet írni és olvasni a számítógépen és papíron is. Mindössze egy megfelelő állítható magasságú íróasztalra van szükség.
Autóval jársz az ügyfelekhez? Tarts rendszeres szüneteket a találkozók között, hogy kinyújtózhass.
Szolgáltatás- és termékbemutatót tartasz az ügyfeleknek? Próbálj meg gyakran felállni. Jobban fognak látni és hallani, és a hátad is hálás lesz érte.
Rendszeresen tartasz megbeszéléseket a munkahelyeden? Változtass, és menjetek el mindannyian sétálni a legközelebbi parkba. Nemcsak a tested tehermentesíted, de a friss levegő oxigénnel tölti fel az agyadat, és lehet, hogy új ötleteitek is támadnak.
Munkaebédeken veszel részt a kollégáiddal vagy az ügyfeleiddel? Hozz magaddal egy pikniktakarót, és ebédeljetek egyszer a szabadban. Nem lesz olyan hivatalos, de jót tesz az egészségnek.
Ha konzervatív kollégáid és főnökeid vannak, és a munkaebéd helyett egy piknik nem jöhet szóba, legalább próbálj meg magadon dolgozni. Ne ülj 45 percnél többet egyhuzamban, iktass be rövid szüneteket a napodba, amikor akár az irodában is tornázhatsz, építsd be a napodba az gyors sétát, és sportolj rendszeresen. Ha már fáj a hátad, keress fel egy gyógytornászt, és kövesd a tanácsait.
*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195
**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.
***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885
†DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).
††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826.
†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.